نماینده رسمی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران در امارات

دبی، شهری که زندگی را لذت‌بخش می‌کند-(راهنمای کامل ۲۰۲۴)

دبی، شهری مدرن و پر جنب و جوش در خاورمیانه است که جمعیتی متنوع دارد. بیش از ۸۰ درصد جمعیت این شهر را مهاجران تشکیل می‌دهند که از سراسر جهان به اینجا آمده‌اند. این امر دبی را به یک شهر چند فرهنگی تبدیل کرده است که در آن می‌توان انواع فرهنگ‌ها و آداب و رسوم را تجربه کرد. زندگی در دبی می‌تواند تجربه‌ای جالب و جذاب باشد. این شهر فرصت‌های شغلی فراوان، امکانات رفاهی مدرن و جاذبه‌های گردشگری متنوعی را ارائه می‌دهد. به همین دلیل، بسیاری از افراد از سراسر جهان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد دبی هستند. در این مقاله اطلاعات جامعی درباره هزینه زندگی، تفریح، تحصیل و غیره در اختیار شما قرار می‌گیرد. همچنین شما می‌توانید در مورد نحوه اقامت و مراحل آن اطلاعات بسیاری کسب کنید.

زندگی در دبی، باید ها و نبایدها

پیشنهاد خواندنی: زندگی لوکس در دبی؛ چشم‌اندازی به سرزمینی که همیشه در جستجوی بالاترین استانداردهاست!

کیفیت زندگی در دبی

در ابتدا بهتر است اطلاعات کلی در مورد شهر دبی در اختیارتان قرار دهیم. این شهر یکی از زیباترین شهرهای حاشیه خلیج فارس محسوب می‌شود که با شهرهای بزرگ جهان همچون نیویورک و لندن به رقابت می‌پردازد. این شهر یکی از شهرهای تجاری منطقه به حساب می‌آید که تمام اقتصاد خود را مدیون نفت و گاز است. به دلیل توریست پذیری بالا و همچنین اقتصاد عالی، این شهر جز گران‌ترین شهرها به شمار می‌رود. در این شهر خاورمیانه هم می‌‌توان زندگی معمولی را گذراند و هم می‌توان زندگی باکیفیتی به سبک اروپایی و آمریکایی تجربه کرد.

دبی، شهری جذاب برای ایرانیان

جذابیت های دبی برا مردم مخصوصا کودکان

پیشنهاد خواندنی: برآورد هزینه سفر به دبی: چگونه می‌توانید برای سفر دلخواهتان به این شهر آماده شوید؟!

دبی یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت برای ایرانیان است. این شهر لوکس و مدرن امکانات و مزایای زیادی را برای مهاجران ارائه می‌دهد. در این مقاله به بررسی شرایط زندگی در دبی برای ایرانیان می‌پردازیم.

آب و هوا:

دبی یک شهر ساحلی است که دارای آب و هوای معتدل زمستانی و گرم تابستانی می‌باشد. در روزهای گرم تابستان، دمای هوا بالا رفته و شرجی می‌شود اما در مابقی ماه‌های سال هوای متعادل و مطبوعی دارد. در تابستان دمای هوا به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. البته این گرما در محیط‌های کاری و زندگی قابل تحمل است. به دلیل استفاده از سیستم‌های سرمایشی، می‌توان از گرمای هوا چشم پوشی کرد.

فرهنگ و مذهب:

دین در کشور امارات اسلام است. به همین علت زندگی در آن برای ایرانیان نسبت به مهاجرین سایر کشورهایی که دینشان اسلام نیست اندکی راحت‌تر است. دولت و مردمان این کشور به تمامی ادیان احترام می‌گذارد و تمام شهروندان اجازه دارند آیین مذهبی خود را اجرا کنند. به همین دلیل افراد زیادی با فرهنگ و مذهب‌های مختلف از اقصی نقاط دنیا به این شهر مهاجرت کنند.

امنیت:

امارات متحده عربی کمترین سطح از تهدیدات ممکن را دارد. میلیون ها گردشگر از سراسر جهان، سطح جرم و جنایت در سراسر کشور به ویژه دبی “بسیار پایین” دانسته‌اند. تا زمانی که به قوانین و آداب و رسوم مذهبی امارات احترام بگذارید، این کشور مکانی فوق‌العاده برای شما و خانواده شما خواهد بود.

مراقبت‌های بهداشتی:

دبی دارای سیستم مراقبت‌های بهداشتی بسیار پیشرفته است. بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این شهر از بهترین تجهیزات و امکانات برخوردار هستند. همچنین بهداشت عمومی در دبی بسیار بالا است.

هزینه زندگی در دبی

همانطورکه گفتیم این شهر یکی از گران‌ترین شهرهای جهان شناخته می‌شود. با این وجود ساکنین این شهر به دلیل داشتن درآمد بالا، این هزینه‌ها را معقولانه می‌دانند و کیفیت بالای زندگیشان را در اولویت قرار می‌دهند. هزینه زندگی در دبی همانند هر شهر دیگری به هزینه مسکن، رفت و آمد، درمان، تحصیلات و غیره تقسیم می‌شود که در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد.

هزینه مسکن در دبی

هزینه تهیه مسکن با توجه به نوع درخواست در دبی

پیشنهاد خواندنی: هزینه پارکینگ در دبی؛ راهنمای کامل برای هزینه‌ها، مکان‌ها و استراتژی‌های صرفه‌جویی!

یکی از اصلی‌ترین نیازهای هر شخص اقامت و مسکن است، این قضیه برای ساکنین دبی مستثنی نیست. ساکنین دبی برای اینکه بتوانند خانه‌ای خریداری یا اجاره کنند به بودجه قابل توجهی احتیاج دارند. در این شهر به دلیل کمبود فضای شهری، قیمت مسکن بسیار بالا بوده و هزینه زیادی دارد. در ادامه چندین مثال برای توجه به قیمت مسکن ذکر می‌شود که می‌توانید به آن توجه کنید.

خرید خانه یا آپارتمان در مرکز شهر: به ازای هر متر مربع ۱۶۵۰ درهم به بالا

خرید  آپارتمان یا خانه در حومه و اطراف شهر: به ازای هر متر مربع ۱۰۰۰ درهم به بالا

اجاره در مرکز شهر: در حدود ۶۰۰۰ درهم

اجاره یک خوابه در اطراف و حومه شهر: در حدود ۴۰۰۰ درهم

یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: در حدود ۱۱۰۰۰ درهم

اجاره خانه سه خوابه در حومه شهر: در حدود ۷۵۰۰ درهم

همانطورکه می‌بینید بخش اعظمی از مخارج ساکنین در دبی به مسکن بستگی دارد. با این قیمت‌ها تا حدودی می‌توانید قیمت و هزینه‌ای که باید برای این امر کنار بگذارید را تخمین بزنید.

هزینه خوراک در دبی

هزینه خوراک و غذا در شهر گران دبی

پیشنهاد خواندنی: دربارهٔ تجربیات جذاب زنان شاغل در دبی بیشتر بدانید!

یکی از هزینه‌های قابل توجهی که باید آن را در نظر داشته باشید، هزینه غذا در دبی است. این هزینه با توجه به تعداد افراد و نوع مواد مصرفی می‌تواند متغیر باشد. به عنوان مثال بودجه‌ای که فرد یک نفره برای خوراک کنار می‌گذارد باید با هزینه خوراک یک خانواده چهار نفره تفاوت‌هایی داشته باشد. برای درک بهتر می‌توان گفت، بودجه‌ی کافی برای هزینه خورد و خوراک هفتگی یک شخص در دبی نزدیک به ۱۷۰ درهم است. در ادامه چندین مثال از قیمت مواد غذایی را بررسی می‌کنیم:

یک وعده غذایی در رستورانی مناسب:  ۴۰ تا ۹۰ درهم

۱ کیلو سینه مرغ: ۳۱ درهم

هر کیلو گوشت گاو: ۴۱ درهم

۱۲ عدد تخم مرغ: ۱۱ درهم

هر کیلو برنج: ۸ درهم

کیلوی موز: ۷ درهم

بسته آب معدنی ۱۲ عددی: ۲۴ درهم

نوشابه: ۴ درهم

هزینه رفت و آمد

هزینه رفت و آمد در دبی با وسایل نقلیه مختلف

پیشنهاد خواندنی: تحصیل در دبی؛ راهنمایی برای انتخاب دوره، دانشگاه و مدیریت هزینه‌های تحصیلی!

یک هزینه زندگی در دبی، هزینه رفت و آمد است. به دلیل آب و هوای گرم شهر بیشتر افراد از وسایل نقلیه عمومی و خودروهای شخصی خود استفاده می‌کنند. هزینه هر لیتر بنزین در حدود ۳ درهم بوده و همچنین هزینه هر کیلومتر تاکسی‌های این شهر نیز ۱۲ درهم است. افراد می‌توانند برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی کارت اعتباری یک ماهه تهیه کنند که در حدود ۳۵۰ درهم هزینه دارد. یکی از موضوعاتی که می‌توانید در هنگام زندگی در این شهر به آن توجه کنید، اجاره خودرو ارزان در دبی است. برای این امر می‌توانید از کارا پلاس استفاده کنید که یکی از معتبرترین و بهترین مجموعه‌های رنت خودرو دبی محسوب می‌شود. تنوع خودروهای این مجموعه بسیار زیاد است و شما می‌توانید با توجه به بودجه خود یکی از خودروهای دلخواهتان را در موقعیت‌های مختلف اجاره کنید. 

هزینه بهداشت و درمان

هزینه درمان در شهر دبی از کشور امارات

یکی دیگر از هزینه‌های بالایی که برای زندگی در دبی باید پرداخت کنید، هزینه درمان در این شهر است. با توجه به سیاست‌های دولت، هریک از ساکنین این شهر بایستی بیمه درمان داشته باشد؛ این هزینه زمانی که شما به عنوان کارمند با یک شرکت و موسسه همکاری می‌کنید توسط آن‌ها پرداخت می‌شود. اگر با ویزای سرمایه گذاری به این شهر آمده‌اید باید بودجه قابل توجهی را برای این امر کنار بگذارید. در ادامه مثال‌هایی از قیمت بیمه‌ها در این شهر در اختیار شما قرار می‌گیرد.

هزینه سالانه بیمه یک فرد مجرد در حدود ۱۵ هزار درهم است.

هزینه بیمه سالانه برای یک خانواده ۴ نفره در حدود ۳۰ الی ۴۰ هزار درهم است.

اگر شما از طرح‌های ویژه و دیگر مزایای شرکت‌های بیمه استفاده کنید، این هزینه‌ها مقداری تغییر خواهند کرد.

هزینه مالیات

هزینه مالیات بر ارزش افزوده شهر dubai

یکی دیگر از هزینه‌های زندگی در دبی، هزینه مالیات است. دولت این شهر برای امور مختلفی مالیات تعیین کرده و شما به عنوان یک مهاجر موظف به پرداخت این موارد هستید. در ادامه چندین مورد از هزینه‌هایی که هر شخص باید به عنوان مالیات پرداخت کند ذکر شده است.

برای تمدید کارت شناسایی از مهاجران هر ساله ۱۰۰ درهم گرفته می‌شود.

هزینه خروج از کشور و استفاده از خدمات فرودگاه و گردشگری نیز وجود دارد که بایستی در هر بار خروج از کشور پرداخت کنید.

هزینه برای استفاده از رستوران‌ها نیز وجود دارد که آن را به عنوان ۱۰% بر روی صورت حساب‌های خود می‌بینید.

حدود ۱۰% هزینه مالیات برای استفاده از خدمات تفریحی و هتل‌ها نیز در نظر گرفته شده است.

مالیاتی برای اجاره واحدهای مسکونی یا تجاری در نظر گرفته شده است که به ترتیب ۵ و ۱۰ % است.

البته باید این مورد را در نظر داشته باشید که بسیاری از شاغلین در این شهر موظف به پرداخت مالیات نیستند و این یکی از مزایای زندگی در دبی به شمار می‌آید.

هزینه تحصیلات

هزینه تحصیل در مدارس و دانشگاه های شهر دبی

یکی دیگر از هزینه‌های زندگی در این شهر رویایی هزینه دانشگاه‌ها و دیگر موسسه‌های آموزشی است. اهالی این شهر می‌توانند به صورت رایگان از سیستم آموزشی آن استفاده کنند؛ این در حالیست که شرایط برای مهاجران کمی متفاوت است. مهاجران با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی خود موظف هستند هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ تا ۷۰ هزار درهم پرداخت کنند. شاید این مبلغ در نگاه اول هزینه زیادی به نظر برسد؛ اما در مقایسه با دانشگاه‌های بین المللی و امکاناتی که برای دانش آموزان و دانشجویان در نظر گرفته شده هزینه معقولی به شمار می‌آید.

هزینه تفریح و سرگرمی

دبی دارای بهترین تفریحات و سرگرمی ها

حال که با هزینه‌های اصلی زندگی در این شهر آشنا شدید بایستی بدانید هزینه‌های جانبی دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال افراد برای لذت بردن از زندگی در این شهر استثنایی و بالا بردن کیفیت زندگی خود، تفریحاتی انجام می‌دهند که در ادامه هزینه برخی از تفریحاتی که می‌توانید در آخر هفته‌ها داشته باشید را باهم بررسی می‌کنیم.

قیمت خرید بلیط سینما در حدود ۴۰ درهم است.

هزینه ثبت نام و استفاده از خدمات بک باشگاه ورزشی در حدود ۳۰۰ درهم میباشد

هزینه‌ای که برای صرف یک وعده غذایی در یک رستوران باید پرداخت کنید، حداقل ۳۰ درهم است.

مقدار هزینه‌ برای ۲ نفر در یک رستوران متوسط ۱۵۰ الی ۳۰۰ درهم می باشد.

این هزینه برای ۲ نفر در رستوران‌های شیک و مجلل به ۴۰۰ الی ۱۰۰۰ درهم می‌رسد.

در این بخش با انواع هزینه‌هایی که با زندگی در دبی باید پرداخت کنید آشنا شدید. اگر بخواهیم میزان هزینه‌ها را جمع کرده و مبلغ مشخصی ذکر کنیم می‌توانیم بگوییم میزان هزینه زندگی برای یک شخص مجرد در این شهر به صورت ماهانه ۳ الی ۴ هزار است. این هزینه برای یک زوج در حدود ۵ الی ۹ هزار بوده و برای یک خانواده چهار نفره حدودا ۱۱ الی ۲۲ هزار درهم است. این مبلغ با توجه به میزان درآمدی که افراد کسب می‌کنند، معقولانه و منطقی است.

اقامت در دبی

حال که با هزینه‌های زندگی در این شهر آشنا شدید وقت آن رسیده در مورد نحوه اخذ ویزا و اقامت در این شهر نیز اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. در خصوص اخذ ویزای توریستی دبی هم مفصلا صحبت کرده ایم.

انواع ویزا جهت اقامت در شهر زیبای dubai

اقامت در این شهر شگفت انگیز مراحل مختلفی دارد که در این بخش به طور کامل در این باره بحث می‌کنیم.

 • ویزای دبی- تحصیلی: یکی از روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید در این شهر زیبا ساکن شوید، مهاجرت تحصیلی به دبی است. برای این کار تنها کافی است از یکی از دانشگاه‌های بین المللی دبی پذیرش گرفته و در آن ثبت نام کنید. بسیاری از واحدهای ارائه شده در این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.
 • ویزای دبی- ازدواج: اگر شما با یکی از شهروندان دبی ازدواج کنید می‌توانید به راحتی تابعیت این شهر را به دست آورید. در این روش باید به این مورد توجه کنید که باید تابعیت کشور اول خود را فسخ کرده و تابعیت امارات را بپذیرید. با اینکه این روش یکی از روش‌های آسان مهاجرت به شمار می‌آید؛ اما استقبال چندانی از آن نمی‌شود.
 • ویزای دبی- سرمایه گذاری: این یکی از روش‌های مطمئن برای مهاجرت و اقامت در شهر دبی یه شمار می‌آید. سرمایه داران ایرانی می‌توانند اقدام به سرمایه گذاری و ثبت شرکت کنند. برای این کار کافی است با یک اماراتی شریک شده و ۵۱% از سهام شرکت را به او واگذار کنند. با این روش شخص می‌تواند اقامت ۳ ساله قابل تمدید دریافت کند.
 • ویزای دبی- خرید ملک: شما با خرید ملک می‌توانید به مدت ۲ الی ۶ سال در دبی زندگی کنید. اما بهتر است بدانید با این روش شما دیگر اجازه کار در دبی را نخواهید داشت.

اشتغال در دبی

در دبی هر فردی باید ۴۰ تا ۴۸  ساعت کار کند و اگر در هر زمینه ای تخصص دارید از مزایای خوبی بهره مند می شوید. یادتان باشد که در دبی کارهای نیمه وقت و پاره وقت نیست و معمولا قرار داد های کاری به صورت تمام وقت است. شغل های خدماتی مانند آرایشگری، باریستا کار، آشپزی، راننده از شغل های پردرآمد است. چون از شهرهایی است که توریستی است و تعداد مسافرانش بالا هست همواره شغل خدماتی با درآمد نسبت خوب در آن پیدا می شود. 

مزایا و معایب زندگی در دبی

در این بخش به طور خلاصه مزایا و معایب زندگی در دبی را بررسی می‌کنیم. شما می‌توانید از این طریق تصمیم نهایی خود برای مهاجرت به این شهر را بگیرید.

شرایط زندگی ایرانیان در شهر dubai چگونه است؟

مزایا زندگی در دبی

 • فرهنگ غنی
 • آمار  پایین جرم و جنایت
 • امنیت کامل 
 • آب و هوای مرطوب و معتدل
 • کیفیت بالای تحصیل
 • وجود مراکز تفریحی و فرودگاه‌های بین المللی 
 • کیفیت و شرایط زندگی مناسب بر اساس استاندارد‌های جهانی 
 • امکان انتقال سریع پول به اقصی نقاط جهان
 • عدم نیاز به پرداخت مالیات بر درآمد
 • وجود شعبه‌ها و برندهای معتبر در این شهر

معایب زندگی در دبی

 • اخذ مجوز برای انجام هر کار و اموری
 • گرم بودن بیش از حد ماه‌های تابستان
 • بالا بودن هزینه تحصیل و مسکن در این شهر
 • شرایط بد و سرسام آور ترافیک این شهر
 • گران بودن زندگی در این شهر
 • وجود سانسور بر روی برخی از محتواهای فیلم و سایت‌های مختلف
 • بالا بودن ساعات کاری و همچنین انتظارات کارفرمایان از کارمندان خارجی خود

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات کامل و پر باری از زندگی در شهر دبی در اختیارتان قرار دادیم. شما می‌توانید بر اساس نیازهای خود تخمین هزینه کرده و میزان دقیق مبلغ و بودجه‌ای که نیاز دارید را در بیاورید. همچنین در ادامه در مورد نحوه اخذ ویزای دبی و معایب و مزایای زندگی در این شهر اطلاعاتی به شما دادیم. شما می‌توانید با توجه به توانایی‌ها و شرایط خود از طریق یکی از روش‌ها اقدام به دریافت اقامت این شهر کنید.

نظرات (بدون دیدگاه)

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها