در صورت رزرو خودرو بیش از 2 روز هزینه تحویل و عودت در فرودگاه و شهر دبی رایگان می باشد
قوانین مربوط به حجاب در شهر دبی

قوانین حجاب در دبی از منظر گردشگری

دبی، با معماری خیره‌کننده، فرهنگ پویا و تاریخ غنی‌اش، به یکی از بهترین مقاصد گردشگری در سال‌های اخیر تبدیل شده است. هر ساله، بازدیدکنندگانی از پیشینه‌های فرهنگی مختلف به این کلان‌شهر شلوغ سفر می‌کنند؛ لذا آگاهی از هنجارهای فرهنگی و مذهبی حاکم بر این شهر، از جمله قوانین مربوط به حجاب، می‌تواند بسیار مهم باشد. قوانین حجاب در دبی را در واقع باید یکی از جنبه‌های ضروری کد پوشش اسلامی آن به‌ویژه برای زنان بدانیم. البته بهتر است مردان نیز در این شهر تابع عرف معمول باشند. پوشش زنان دبی تنوع بالایی دارد و به نوعی انعکاس‌دهنده‌ی تنوع فرهنگی این شهر است. با این توصیف، چنانچه دانستن شرایط نوع پوشش در دبی برای شما هم جالب است، بیایید در این مطلب کاراپلاس نگاهی دقیق‌تر به آن بیندازیم.

فلسفه پوشش مردم دبی چیست؟

قوانین حجاب برای خانم ها و آقایان در دبی

• پیشنهاد خواندنی: پرسش‌های جذاب دربارهٔ زنان شاغل در دبی را اینجا بخوانید.

معنای لغوی «حجاب» در زبان عربی «پوشاندن» است؛ اصطلاحی که ‏معمولاً به پوشش خاص زنان مسلمان اشاره می‌کند. حجاب در دبی همانند بسیاری از شهرهای ‏اسلامی دیگر، نه تنها عملی مذهبی بلکه نمادی از هویت فرهنگی و حیا در نظر گرفته می‌شود. البته با وجود این‌که ‏اکثریت جمعیت این شهر مسلمان هستند، اما در آن فضایی باز و پذیرا برای سایر فرهنگ‌ها و مذاهب فراهم کرده‌اند. در نتیجه، سخت‌گیرانه بودن ‏قوانین حجاب را شاید بتوانیم برای گردشگران کمتر از ساکنان محلی بدانیم.‏

قوانین حجاب زنان در دبی

قبل از هر چیز باید یادآوری کنیم که گردشگران در دبی از نظر قانونی ملزم به داشتن حجاب اسلامی نیستند. با وجود این، به دلیل احترام ‏به آداب و رسوم محلی و پرهیز از ایجاد سوءتفاهم‌های احتمالی، اکیداً توصیه می‌کنیم که در آن لباسی مناسب بپوشید. این رفتار را شاید بتوانیم به حساب حساسیت فرهنگی گردشگران بگذاریم که ستودنی است.

لباس مناسب خانم‌ها

بانوان طبق قوانین حجاب در دبی، باید لباس‌های گشاد بپوشند که دست‌ها و پاهایشان را بپوشاند. تاپی که می‌پوشند باید آستین ‏داشته باشد و دامن یا شلوار باید دست‌کم تا زانو برسد. البته یادتان باشد که لباس شنا در ساحل یا مناطق مشخص شده و ‏استخرها قابل پذیرش است؛ اما برای خیابان‌ها یا فضاهای داخلی مناسب نیست.

پوشاندن سر

با این‌که در دبی اجباری بر پوشاندن سر ندارید اما برخی گردشگران استفاده از روسری را به نشانه احترام انتخاب ‏می‌کنند. انجام دادن این کار به‌ویژه هنگام بازدید از اماکن مذهبی نظیر مساجد رایج است؛ اما آن را نمی‌توانیم برای گردشگران غیرمسلمان الزامی بدانیم.‏ زنان معمولاً هنگام ورود به مسجد ملزم به پوشیدن روسری و پوشاندن دست و پایشان ‏هستند. در برخی موارد نیز عبا یا همان، لباس سنتی سیاه برای بازدیدکنندگان زن تهیه می‌شود.‏

در دبی برای توریست ها حجاب الزامی نیست.

• پیشنهاد خواندنی: بیمه درمانی در دبی برای مراقبت بهتر و آرامش در سفر

قوانین حجاب برای مردان در دبی

در دبی، توصیه می‌شود که مردان همانند زنان به پوشیدن مناسب ترغیب شوند. با این حال، برخلاف لباس‌های زنانه، دقیقاً دستورالعمل‌هایی برای لباس‌های مردانه مشخص نیست. با این حال، برای ایشان توصیه می‌شود که از پوشیدن لباس‌های بیش از حد آشکار یا توهین‌آمیز خودداری کنند. همچنین، در سواحل یا استخرها، مردان باید از لباس شنای مناسب استفاده کنند. ارائه خدمات بدون پیراهن در مکان‌های عمومی معمولاً به عنوان نامناسب و بی‌احترامی تلقی می‌شود.

نکاتی درباره پوشش توریست‌ها در دبی

‏آزادی انتخاب

قوانین حجاب در دبی چندان دست و پا گیر گردشگران نیستند. آن‌ها در انتخاب نوع لباس و رعایت کردن یا نکردن حجاب آزادند. ‏لذا برخلاف برخی کشورهای اسلامی، شرایط این شهر برای اجرای قوانین پوشش برای گردشگران نسبتاً متعادل است. البته جامعه امارات پوشش را نوعی ارزش می‌داند اما طبیعت جهان‌وطنی دبی با بسیاری از سبک‌های لباس کنار آمده است.

‏حیا به‌عنوان اصل راهنما

حیا از موازین فرهنگ اسلامی و چاشنی قوانین حجاب در دبی است. لذا با این‌که گردشگران از نظر قانونی موظف به رعایت کدهای پوشش اسلامی نیستند، اما به انجام دادن این کار ترغیب می‌شوند. آن را باید در جهت احترام به آداب و رسوم محلی و اجتناب از توهین کردن ناخواسته به آن در نظر بگیریم.

پوشش زنان دبی به چه صورتی باید باشد

• پیشنهاد خواندنی: با خیال راحت در دبی رانندگی کنید، قوانین رنت خودرو در دبی

‏پوشش توریست‌ها در دبی برای موقعیت‌های مختلف

دبیِ امروز نقطه تلاقی فرهنگ‌های مختلفی شده است و ساکنان و گردشگرانی را از سراسر جهان در این شهر ‏می‌بینید. این محیط ‏چندفرهنگی، سبک‌های پوشش و نگرش‌های متنوعی را گرد هم آورده است. شاید همین شرایط فرهنگی باعث شده‌اند که در آن ضمن احترام به آداب و رسوم محلی، با افراد زیادی روبرو ‏می‌شوید که سبک پوشش غربی دارند. رعایت کردن نوع پوشش در موقعیت‌های مختلف را می‌توانیم از جنبه پذیرفته شدن در فرهنگ غنی این شهر نیز در نظر بگیریم. لذا مهم است که ضمن توجه کردن به اصل راحتی و تفریح به عنوان توریست در این شهر، بتوانیم با مردم نیز تعاملی سازنده برقرار کنیم.

لباس‌های غیررسمی

در اکثر مناطق توریستی مانند مراکز خرید، رستوران‌ها و هتل‌ها می‌توانید لباس‌های ‏غیررسمی غربی را بدون هیچ‌گونه مشکلی بپوشید. اما اجتناب کردن از لباس‌های بیش از حد آشکار مانند شورت‌ها یا تاپ‌های خیلی کوتاه یا لباس‌هایی با تصاویر یا شعارهای توهین‌آمیز، ضروری ‏است.‏ در واقع، شرایط پوشش در دبی به هیچ وجه مانع آزادی عملتان در این شهر نیستند. لذا با خاطری آسوده می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری آن لذت ببرید.

بازدید از اماکن مذهبی

قوانین حجاب در دبی ایجاب می‌کنند که مردان و زنان هنگام بازدید کردن از مکان‌های مذهبی مانند مساجد، ‏محافظه‌کارانه‌تر لباس بپوشند. خانم‌ها بهتر است تاپ آستین‌بلند و دامن یا شلوار بلند بپوشند و پوشاندن سر با روسری نیز نشانه احترام است. مردان نیز در این مکان‌ها باید شلوار بلند بپوشند و ترجیحاً از پیراهن‌های بدون ‏آستین خودداری کنند.‏ البته این اماکن را در سراسر جهان با عرف و مقررات خاصی می‌یابید که بهتر است در دبی نیز به آن‌ها احترام بگذارید.

در بازدید از اماکن مذهبی باید حجاب داشته باشید

• پیشنهاد خواندنی:  با اطلاع از قوانین فرودگاه دبی، سفری بی دغدغه داشته باشید!

پوشش مردم محله‌های دبی

گردشگران در مناطقی که جمعیتی عمدتاً اماراتی یا محافظه‌کارتر دارند، بهتر است در انتخاب نوع لباسشان بیشتر دقت کنند. البته مردم این شهر به حضور مسافرانی از سراسر جهان به‌ویژه در ماه‌های پربازدید عادت دارند؛ اما به‌عنوان گردشگری دغدغه‌مند، نمی‌توانیم نسبت به ارزش‌های مردم بی‌تفاوت باشیم. در نتیجه، چنانچه قصد بازدید از بافت بومی را دارید بهتر است سری به قوانین حجاب در دبی بزنید.

خرید لباس مناسب

‏در دبی گزینه‌های خرید پوشاک از مراکز خرید سطح بالا گرفته تا ‏بازارهای سنتی (سوک) در دسترستان هستند. لذا چنانچه لباس فعلی‌تان را برای موقعیت یا مکانی خاص مناسب ‏ندانستید، می‌توانید به آسانی آن را تهیه کنید. ‏البته بهتر است ‏‏ لباسی را برای آب و هوای دبی به‌ویژه در ماه‌های تابستان انتخاب کنید که ساده و راحت باشد. برای این منظور، پارچه‌های سبک و قابل ‏‏تنفسی مانند پنبه می‌توانند انتخاب‌های مناسبی باشند.

به حساسیت های فرهنگی احترام بگذاریم!

اهمیت احترام به فرهنگ و رسوم محلی در شهرهایی همچون دبی، بیش از رعایت قوانین حجاب است. زیرا برای تجربه‌ی مثبت در این محیط، لازم است با جامعه‌ی محلی همراه شوید و ارتباط فرهنگی با آن داشته باشید. به طور خاص، آگاهی از مناسبت‌های خاص این شهر، از جمله ماه رمضان، ضروری است. در این ماه، فعالیت‌هایی چون خوردن، آشامیدن، و سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی در ساعات روز ممنوع بوده و باید از این قاعده پیروی شود. همچنین، به رعایت پوشش مناسب در این دوره اهمیت زیادی داده می‌شود. به‌طور خلاصه، احترام به فرهنگ محلی نقش بسیار مهمی در سازگاری و تعامل موفق در شهرهایی با تنوع فرهنگی دارد و این نکته می‌تواند تجربه‌ی سفر شما را به شکل قابل‌توجهی بهبود بخشد.

قوانین حجاب از منظر گردشگری در دبی

نتیجه‌گیری

فضای گردشگری در دبی، یک ترکیب منحصر به فرد از سنت و مدرنیته را ارائه می‌دهد که باعث می‌شود این مقصد برای گردشگران جذاب باشد. در حالی که قوانین حجاب در این شهر، دستورالعمل‌هایی را در خصوص حفظ حیا و پوشش مشخص می‌کنند، اما گردشگران در انتخاب لباس خود از آزادی برخوردارند. با این حال، به منظور احترام به آداب و فرهنگ محلی، توصیه می‌شود که در شرایط خاصی، مانند بازدید از مکان‌های مذهبی و گشت و گذار در محله‌های بومی، کد پوشش را رعایت نمایند. با رعایت این نکات، تجربه‌ای لذت‌بخش و محترمانه‌تر در دبی خواهید داشت که به تعاملات مثبت با مردم محلی کمک می‌کند. در نتیجه، احترام به مقررات محلی و همچنین آگاهی از فضای گردشگری منحصر به فرد این شهر، تجربه‌ی به یادماندنی‌تری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

نظرات (۱ دیدگاه)

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 Comment
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر محمدی
امیر محمدی
4 ماه قبل

تمام این مسائل را نوشتی ولی من ندیدم گیر و گوری داشته باشن ها!!